jt;v h[hdg | تفکر اجایل | جواد فراهانی

اجایل چیست؟

3.7
(3)
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
لوگو مهندس جواد فراهانی

در این مقاله به مطالب زیر خواهیم برداخت: 

پیدایش تفکر اجایل

برای شروع تعریف جریان اجایل باید گفت در گذشته قبل از اینکه چیزی به اسم نرم افزار یا کامپیوتر وجود داشته باشد، شرکت هایی مثل فورد یا تویوتای ژاپن با چالش هایی در حوزه تولید محصولات مشتری پسند و با کیفیت مواجه بودند. شرکت هایی که سعی در کشف روش های تولید با هزینه پایین و با کیفیت بالا داشتند و از مشاورینی چون دمینگ در سال هایی مانند 1946 بهره می گرفتند. یعنی از زمانی که بشر اقدام به تولید محصول کرده، تلاش در کم  کردن هزینه تولید بوده است. در همین راستا به روش ها و متدهایی دست یافته که این روش ها بعدا توسط دیگر صنعت ها مورد استفاده قرار گرفته است.

شرکت ها و کارخانه ها روش ها و اسم های زیادی را به دنیا برای تولید محصولات با ارزش و با کیفیت و البته با هزینه کم معرفی کردند. البته در این مابین روش هایی هم برای مدیریت منابع انسانی سازمان ها نیز معرفی می شد. این روش ها چگونگیبا انگیزه نگه داشتن نیروی کار را معرفی میکردند. زمانیکه کامپیوتر ها به خانه ها و سازمان های ما ورود پیدا کردند، شاهد به وجود آمدن صنعت جدیدی به نام صنعت توسعه نرم افزار شدیم.  

در تولید و نتیجه، وضعیت نرم افزار ها خرابتر از دیگر صنایع بود. چراکه نرم افزاری ها خودشان مشتری نرم افزارها و محصولات دیگران بودند. به نوعی این باعث به وجود آمدن سریع تکنولوژی های جدید می شد. پس نرم افزاری ها عملا مشتری را فراموش کرده بودند و غرق تکنولوژی های جدید شده بودند. کیفیت هم که بسیار با سطح غیر قابل قبولی ارائه می شدند.

نرم افزار ها پر از باگ و خطا و مشتری ها هم کلافه و سردرگم. اما بالاخره روزی فرا رسید که صنعت نرم افزار هم حق را به مشتری داد. از اینرو افرادی اقدام به تحقیق و پژوهش در این زمینه کردند.

و بدینگونه شد که پس از جمع آوری متدهای تحول دیگر صنایع و بومی سازی آن در صنعت نرم افزار تفکر Agile به وجود آمد.

تفکر اجایل و چارچوب اسکرام

تاریخچه اجایل

در سال 2001 در تفرجگاه اسکی Snowbird یوتا، 17 توسعه دهنده نرم افزار برای بحث در مورد روش های توسعه نرم افزار چابک و انعطاف پذیر جمع شدند و مانیفست چابک یا Agile را تولید کردند.

توسعه دهندگان به هیچ وجه نمی توانستند آنچه را که جنبش Agile قرار بود به آن تبدیل شود پیش بینی کنند. تقریباً 20 سال بعد، Agile همه جا دیده می شود و تبدیل به یک کلمه رایج و کلیدی در کسب و کارها شده است.

ویژگی های اسکرام

هدف اصلی تفکر اجایل

اعلام این اصول با هدف ساده سازی فرایند توسعه نرم افزار و قطع فعالیت های ناکارآمد از قبیل مستندات سنگین، جلسات بیش از حد و پایبندی سفت و سخت به فرآیند انجام شد.

 

امروزه در مشاغل مختلف در سرتاسر جهان، همه افراد از مجموعه های اجرائی گرفته تا صندوق های پستی سعی می کنند از کسب و کار های مشابه چابک تر باشند.

hs;vhl | scrum

معرفی 12 اصل تفکر اجایل

12 اصلAgile، مطابق مانیفست اجایل، به شرح زیر است:

1. ایجاد رضایت در مشتری از طریق تحویل زود هنگام و مستمر نرم افزارهای ارزشمند.
2. استقبال از تغییرات و تطبیق پذیری
3. تحویل مکرر نرم افزار کارآمد
4. همکاری هر روزه در طول پروژه
5. ایجاد پروژه ها پیرامون افراد با انگیزه که برای انجام کار مورد اطمینان هستند
6. مکالمه حضوری هر زمان که ممکن است
7. نرم افزار کارآمد شاخص اصلی پیشرفت است
8. حفظ سرعت ثابت
9. توجه مستمر به تعالی فنی و طراحی خوب
10. حفظ سادگی – هنر به حداکثر رساندن میزان کار انجام نشده – ضروری است
11. بهترین معماری ها، الزامات و طرح ها از تیم های دارای سازمان دهی درونی پدیدار می شوند
12. در مورد چگونگی مؤثرتر شدن تأمل کنید، سپس در فواصل منظم آن را محقق کنید.

جلسات اسکرام

ورود تفکر چابک به شرکت ها

این تفکر در اوایل ظهور خود، همانند دیگر تغییرات، با مقاومت هایی از سوی برخی از شرکت ها و موسسات مواجه شد. اما بعد از گذر زمان و استفاده تدریجی برخی از شرکت های کوچک و مشاهده نتایج آن، شرکت های بزرگ نیز علاقمند به تجربه آن شدند. به نحوی که امروزه شرکت های بزرگی همچون گوگل و مایکروسافت در فرآیندهای خود از این تفکر استفاده می کنند. آن ها در بازار رقابتی امروز چاره ای جز چابک بودن ندارند. یا برای مثال FBI در تجربه ای بر روی پروژه مکانیزه سازی مدارک، چند میلیون دلاری را متضرر شد. دلیل اصلی دیر کردها در تحویل فاز های پروژه بود که در نهایت پروژه با شکست مواجه شد.

چند سال بعد همان پروژه با تفکر و بستر چابک انجام شد که با هزینه یک سوم و زودتر ار موعد مقرر به پایان رسید. در همین راستا عناوین شغلی بسیاری در مورد چابک، همانند اسکرام مستر و  مالک محصول تعریف شد. تفاوت بین مدیر پروژه و اسکرام مستر در پروژه های جدید قابل مشاهده است. این عناوین جزو پردرآمدترین شغل ها در آمریکا و اروپا می باشند. 

اعضای تیم اسکرام

چارچوب های تفکر اجایل

به طور خلاصه در اجایل (Agile) یا تفکر چابک یک سری ارزش و اصول معرفی شده است که با به کار بستن آن ها در محیط توسعه محصولات نرم افزاری می توان به نتایجی مانند محصولات کارآمد، مشتری خوشحال تر، نیروی کار با انگیزه تر دست یافت. اما مشکلی که وجود داشت این بود که اجایل در حد یک بیانیه یا تعریف بود و هیچ راه حل عملی برای آن مطرح نشده بود. در همین زمان متدهایی مطرح شدند که اصول و ارزش های اجایل در آنها نهادینه شده بود. برای پیاده سازی این تفکر از روش هایی باید استفاده کرد. برای اجرای متدهای تفکر اجایل می‌توان از اسکرام، XP، Kanban و… استفاده کرد.

اسکرام چیست

رابطه بین اسکرام و اجایل

همانطور که گفته شد، یکی از این متدهای پیاده سازی اجایل، اسکرام است.

درواقع اسکرام یکی از متدهای رایج و پرطرفدار تفکر چابک می باشد که تیم ها در آن با همکاری خود مشتری چند هفته یکبار خروجی از نرم افزار را بیرون می دهند. بعد بازخورد ذینفعان را دریافت می کنند. طبق بازخورد ها، محصول را در مسیر درست قرار می دهند. اینگونه می شود که محصولات مشتری پسندی به وجود می آید.

مشکل بزرگی که در صنعت نرم افزار وجود داشت این بود که خروجی پروژه ها مثلا بعد از دو سال هزینه بدرد نخور می شد. یعنی چند تیم دو سال بر روی پروژه کار میکرد و نهایتا مشتری میگفت این آنچیزی نیست که من می خواستم و … . اما بعد از ظهور اجایل ما مجبوریم مشتری را در طی روند تولید محصول دخیل نماییم به طور مداوم بازخوردهای او را بگیریم، خلاقیت ایجاد نماییم.

حرف آخر

حرف آخر

اسکرام در پروژه های نرم افزاری نتیجه فوق العاده ای را به جا میگذارد. اگر برنامه نویس، مدیر، طراحی سایت و در کل در زمینه های نرم افزاری و استارتاپی فعالیت دارید، پیشنهاد میکنم که اسکرام را یاد بگیرید. حتی در زندگی شخصی و رشد شخصی شما هم خیلی تاثییر خوبی خواهد داشت. برای آموزش اسکرام، این کتاب پیشنهاد می شود:

تهیه کتاب چگونه غول اسکرام را بکشیم؟

به اندازه چندتا ستاره دوست داشتی این مطلب رو؟

رو ستاره ها کلیک کنید و بهم ستاره بدید

میانگین: 3.7 / 5. تعداد نظرات: 3

میشه شما اولین کسی باشید که بهم ستاره میده؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

fa_IRPersian