]hv],f hs;vhl fh ;jhf ilvhi hs;vhl [,hn tvhihkd

معرفی کتاب همراه اسکرام جواد فراهانی

5
(2)
Javad Vasheghani Farahani

در این مقاله به مطالب زیر خواهیم برداخت: 

معرفی اسکرام

اسکرام یک چارچوب برای تولید نرم‌افزار است(البته در زمینه های دیگر هم کاربرد دارد) که از تفکر Agile (چابک) می‌باشد. اسکرام که یکی از متداول ترین چارچوب‌های توسعه نرم‌افزار است را مورد بررسی قرار میدهیم.

اسکرام به یکی از جهانی‌ترین، معروف‌ترین و شناخته‌شده‌ترین چارچوب‌ها برای توسعه نرم‌افزار تبدیل شده است. گسترش مداوم سطح جهانی اسکرام گواهی بر این حقیقت است که اسکرام به قول خود پایبند است و به موقع کارها را انجام می‌دهد.

درحالی‌که اغلب گفته می‌شود که اسکرام یک گلوله نقره‌ای قدرتمند نیست، ولی خوب اگر درست جهت‌دهی شود، می‌تواند مانند یک موشک قوی باشد. بررسی رویکرد و تطبیق‌پذیری آن برای بهبود مداوم کیفیت می‌تواند خسارات جدی که در شیوه‌های تجاری منسوخ‌شده وجود داشت را از بین ببرد.

با تمرکز روی ایجاد جوامع ذینفعان و ترغیب زندگی بهتر برای توسعه‌دهندگان و ارائه ارزش اقتصادی به مشتریان اسکرام می‌تواند خلاقیت و روحیه تیمی را در آنان ایجاد کند و جهان را به مکان بهتری برای زندگی و کار تبدیل کند.

اسکرام از تکرار، پله به پله پالایش کردن توسعه، ساختاردهی مناسب و ایجاد چارچوبی ساده، برای توسعه محصولی پیچیده پدید آمده است. این چارچوب کاملاً در راهنمای اسکرام توسط «کن شووبر» در www.scrum.org تعریف‌شده است.

آموزش مبتدی اسکرام با کتاب همراه اسکرام مهندس جواد فراهانی

محتوای کتاب همراه اسکرام

کتاب همراه اسکرام، یک راهنمای کامل برای اسکرام می باشد که که محتوای آن از مقالات مجموعه‌هایی که در موسسه آموزش اسکرام استفاده شده‌اند، استخراج شده است. مطالب به زبانی بسار ساده و مبتدی برای همگان این آموزش های اصولی را بیان کرده و به شما در فهم ساده آن ها کمک می کند.

جواد فراهانی یادگیری چارچوب اسکرام با کتاب همراه

مخاطبین این کتاب

این کتاب بسیار به زبان ساده ای نوشته شده است. یعنی هر شخصی با هر زمینه تحصیلی می تواند آن را به سادگی بخواند. ولی فکر میکنم که این کتاب برای اشخاصی مثل:

  • مدیران کسب وکارهای اینترتی
  • مدیران استارتاپ ها
  • برنامه نویس ها و توسعه دهندگان نرم افزار
  • طراحان و گرافیست ها
  • دانشجویان رشته مهندسی صنایع
  • دانشجویان رشته مهندسی آی تی
  • دانشجویان رشته مهندسی نرم افزار 
  • و…

خیلی کتاب آموزنده و تاثییرگذاری باشد.

نویسنده این کتاب

نویسنده این کتاب، Jeff Sutherland یکی از سازندگان اسکرام است. چارچوبی او به همراه کن شوئبر (Ken Schwaber) در OOPSLA’95 ارائه داد. ساترلند، در ایجاد مانیفست چابک در سال 2001 همکاری کرد. همراه با کن شوابر، وی راهنمای اسکرام را نوشت، که حاوی تعریف رسمی چارچوب است.

ناشر کتاب همراه

در ایران به زبان فارسی توسط نشریار، با اسپانسری و  ترجمه مهندس جواد فراهانی به انتشار رسیده است.

نشریار یک استارتاپ در زمینه تولید و انتشار کتاب بوده و در زمینه های استارتاپ، تکنولوژی های نرم افزاری و مدیریت کسب وکار کتاب های خوبی را برای شما عزیزان ارائه کرده است. کتاب چگونه غول اسکرام را بکشیم هم توسط این مجموعه ارائه شده است.

کتاب همراه آموزش اسکرام

اطلاعات کلی کتاب

رده سنی

بزرگسال

نوع کتاب

نسخه چاپی (کاغذی)

رنگی / سیاه سفید

سیاه سفید

نوع جلد

شومیز سلفون مات

تعداد صفحات

110 صفحه

ناشر

نشریار

نام مترجم

جواد واشقانی فراهانی, علیرضا اتحادی

نام نویسنده

Jeff Sutherland

قطع

رقعی

منابع مختلفی برای آموزش اسکرام موجود هستند. مرجع اصلی اسکرام راهنمای اسکرام است. البته که راهنمای اسکرام 19 صحفه است. پس درواقع آموزش کاملی نداده است. برای آموزش ساده، خلاصه و جامع، کتاب همراه اسکرام خیلی کتاب مناسبی هست. 

کتاب همراه اسکرام یک راهنمای ساده برای اجرای چارچوب اسکرام در استارت ها است. خیلی پیشنهاد می کنم که این کتاب رو مطالعه کنید و ممنون میشم که نظرات خودتان را اشتراک بگذارید. برای تهیه کتاب “راهنمای اسکرام” می توانید با این اینک اقدام کنید.

حرف آخر

منابع مختلفی در زمینه آموزش اسکرام به زبان انگلیسی وجود دارند که شاید خواندن آن ها برای شما زمان بر باشد. و حتی تهیه آن برای شما کار پیچیده ای باشد. بنده، جواد فراهانی، با همکاری نشریار این منبع مناسب را برای شما آماده کرده ام و در اختیار عموم قرار داده ام. انشالله که این کتاب رو دوست دوست داشته باشید و با معرفی آن به دوستان از بنده وتیم زحمتکشی که دارم حمایت کرده باشید.

تهیه کتاب همراه اسکرام

How do you rate this article?

give stars to rate this article

AVG: 5 / 5. Number of votes: 2

Be the first to rate:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *