اسکرام مستر و مدیر پروژه | جواد فراهانی

آیا اسکرام مستر همان مدیر پروژه است؟

4.5
(2)
لوگو مهندس جواد فراهانی

در این مقاله به مطالب زیر خواهیم برداخت: 

مقایسه اسکرام مستر و مدیر پروژه

 تیم‌های نرم افزاری به سمت چابک شدن (اجایل) درحال تغییر دادن هستند. اسکرام‌مستر نقش کلیدی برای پیاده سازی چارچوب اسکرام است. خوب تا به حال با مدیر پروژه در تیم های سنتی کار می شد. ولی الان با مفهوم جدیدی پیش رو هستیم. شاید در ابتدا فکر ‌کنید که مدیریت پروژه با اسکرام‌مستر یکسان است. ولی اینطور نیست. در این مقاله تفاوت بین یک مدیر پروژه و یک اسکرام‌مستر را توضیح می‌دهیم. هردو نقش‌های ارزشهای خاص خود را دارند و با هم بسیار تفاوت اند.

جلسات اسکرام

نقش‌ها در اسکرام

 1. ScrumMaster- اسکرام مستر:  وظیفه حفظ و نگهداری فرایندها و اجرای صحیح اسکرام در تیم  را برعهده دارد.
 2. Product Owner- پروداکت اونر: که نماینده ذی‌نفعان (Stakeholders) پروژه و کسب و کار است.
 3. Team Member- اعضای توسعه تیم: اعضایی از یک گروه چند عملکردی است که معمولاً بین 3 الی 9 نفر هستند. این افراد عملیات طراحی، تحلیل، پیاده‌سازی، تست و… را انجام می‌دهند. در واقع توسعه دهندگان، طراحان و اعضای فنی تیم که کار اجرایی را انجام می دهند هستند.

 

نکته:

ما در تیم های چابک با چارچوب اسکرام، نقشی به نام مدیر پروژه نداریم.

معرفی اسکرام مستر

اسکرام مستر یک رهبر-خدمتکار است که بر روی پروسه های پروژه اسکرام کار میکند. به اسکرام مستر مربی چابک نیز گفته میشود.  رهبر خدمت گزار یعنی در عین حال اینکه مجموعه را رهبری میکند، در خدمت مشکلات و راهکار های تیم است تا تیم بتواند در حد عالی کار خود را انجام دهد . هر اسکرام مستر معمولا رهبری 3 تا 9 نفر را بر عهده دارد . هرچه تعداد اعضای گروه اسکرام بیشتر شود، از چابکی آن کاسته میشود. زیرا تعامل افراد گروه با هم و با اسکرام مستر ضعیف تر میشود.

اسکرام چیست

شرح وطایف اسکرام مستر

ممکن است ابتدای کار وقت زیادی از اسکرام مستر، صرف آموزش چارچوب اسکرام به اعضای تیم گردد. اما بعد از مدتی، اعضای تیم نیاز به مربیگری کمتری از او را دارند. آنها یاد می گیرند چگونه برخی از جلسات خود را تسهیل کنند. اعضای تیم حتی می توانند نزدیکتر و بطور مستقیم با صاحب محصول کار کنند. با این حال، هرگز تیم نباید اسکرام مستر را کنار بگذارد. دقیقا مثل یک مربی فوتبال. اگر تیم ما قهرمان شود دلیلی بر این نیست که دیگر به مربی نیازی نداریم. به شکل کلی از وظایف اسکرام مستر می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 1. مدیریت جلسات
 2. تسهیلگری ارتباطات
 3. نمایندگی گروه
 4. اصلاح بهره وری
 5. آموزش و راهنمایی
تفکر اجایل و چارچوب اسکرام

معرفی مدیر پروژه

مدیر پروژه یک مدیر به مفهوم سنتی است که روی پروژه کار میکند.  مدیر پروژه با بکارگیری دانش، مهارتها، ابزار و تکنیک‌های مدیریت پروژه (همچون ساختار شکست کار، روش مسیر بحرانی و مدیریت ارزش کسب شده) در اداره جریان اجرای فعالیت ها، به رفع نیازها و انتظارات متولیان از اجرای پروژه کمک می‌کند. 

شرح وطایف مدیر پروژه

مدیر پروژه کنترل هزینه ها را بر روی یک پروژه، توسعه و اجرا می کنند. برنامه های متمرکز و برنامه ریزی در بسیاری از پروژه ها را فراهم می کنند. مهندسین مدیریت پروژه در صنایع مختلف، از جمله ساخت و ساز کار می کنند. وظایف خاص او بر اساس صنعت متفاوت است.  به شکل کلی از وظایف مدیر پروژه می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 1. برنامه ریزی منابع پروژه
 2. بهینه سازی منابع
 3. پیش بینی مشکلات/خطرات
 4. مدیریت اهداف
 5. ارتباطات و گزارش‌ها
حرف آخر

حرف آخر

در مقایسۀ مدیر پروژه با اسکرام‌مستر متوجه می‌شویم که مدیر پروژه بیشتر از یک اسکرام‌مستر هدایت تیم را به‌عهده دارد. اسکرام‌مستر یک نقش هدایتی برای تیم اسکرام را بازی می‌کند.
برای مشاهده مقالات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید:

سایر مقالات...

How do you rate this article?

give stars to rate this article

AVG: 4.5 / 5. Number of votes: 2

Be the first to rate:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *